Zorunlu Deprem ve ZAS'ta Yenilik Dönemi Başlıyor

Zorunlu Deprem ve ZAS'ta Yenilik Dönemi Başlıyor
Bakan Şimşek, zorunlu deprem ve ZAS’taki yeniliklere yönelik değerlendirme yaptı.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, zorunlu afet sigortasıyla (ZAS) sel, heyelan, fırtına, dolu, çığ ve orman yangınının da sigorta teminatına dahil edilmesinin beklendiği ifade etti.

Bakan Şimşek, “Deprem teminatı için binalar, diğer afetler için ise binalar ve taşınır mallar teminat altına alınıyor” ifadesini kullandı.

Zorunlu deprem sigortasının, 7,4 büyüklüğündeki 17 Ağustos 1999 tarihli Gölcük Depremi'nin ardından bir kanun hükmünde kararnameyle getirildiğini hatırlatan Bakan Şimşek, bununla sivil konutların sigorta kapsamına alınması için zorunlu deprem sigortasının ihdas edildiğini ve Doğal Afet Sigortaları Kurumunun (DASK) kurulduğunu dile getirdi.

Bakan Şimşek, bu sigorta modelinin 2012'de Afet Sigortaları Kanunu ile son halini aldığını söyleyerek şu ifadelere yer verdi:

“Kurulduğu günden bugüne kadar zorunlu deprem sigortasıyla sivil konutlara deprem afeti için teminat sunulurken son olarak 6 Şubat 2023’te gerçekleşen depremler kapsamında zorunlu deprem sigortası olan yaklaşık 500 bin hasarlı konut için 35 milyar lira hasar ödemesi gerçekleştirildi. 1 Haziran 2024 itibarıyla DASK, 11,3 milyon poliçe kapsamında deprem afetine ilişkin teminat sunuyor.”

Bununla beraber, doğa kaynaklı afet sayısındaki artışın tüm dünya ile birlikte ülkemizde de hasarları artırdığına işaret eden Bakan Şimşek, “Deprem afetinde bina üzerinde yıkıcı hasarlarla karşılaşılmakla birlikte diğer doğal afetlerde yapısı gereği konuttan ziyade konut içindeki taşınır mallarda hasar oluşuyor. Bu durum, depremin yanı sıra diğer doğa kaynaklı afetler bakımından da sigorta himayesinin zorunlu tutulmasını ve teminatın kapsamına konuta ek olarak konut içindeki taşınır malların da eklenmesini gündeme getirdi” dedi.

Zorunlu Afet Sigortası Ne Zaman Devreye Girecek?

Mevcut durumda depremin ve yalnızca deprem sonucu yaşananan yangın, infilak, dev dalga (tsunami) veya yer kaymasının sivil konutlarda yol açtığı maddi zararların zorunlu deprem sigortasıyla teminat altına alındığını kaydeden Şimşek, şu ifadelere yer verdi:

“Kısa sürede devreye alınacak ZAS ile ek olarak sel, heyelan, fırtına, dolu, çığ ve orman yangınının da sigorta teminatına dahil edilmesi öngörülüyor. Deprem teminatı için binalar, diğer afetler için ise binalar ve taşınır mallar teminat altına alınıyor. Ayrıca, mevcut durumda zorunlu deprem sigortasıyla köy alanlarına teminat sunulmazken zorunlu afet sigortasıyla kapsama eklenen doğal afetlerin yapısı gereği köy alanları da kapsama alındı. Hedefimiz, ZAS’ın haziran sonu itibarıyla devreye alınmasıdır.”

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.