Rekabet Kurulu Google'a İdari Para Cezası Verdi

Rekabet Kurulu Google'a İdari Para Cezası Verdi
Rekabet Kurulu, Google'ın otel aramalarıyla ilgili yükümlülüklerini yerine getirmediği gerekçesiyle şirkete para cezası verdi.

Rekabet Kurulu, Google'ın otel sorgularındaki yükümlülüklerini yerine getirmediğini tespit ederek şirkete para cezası uygulama kararı aldı.

Kurul, Google'ın "yerel arama hizmetleri" kapsamında otel sorgularındaki yükümlülüklerini 15 Nisan 2023 tarihinden itibaren yerine getirmediğini belirledi. Bu doğrultuda, Google'a günlük gelirlerinin onbinde 5'i oranında idari para cezası uygulanacak.

Google'ın, otel aramalarında tüketicilere daha şeffaf ve adil bir deneyim sunması gerektiği vurgulanırken, şirketin belirlenen yükümlülükleri yerine getirmesi halinde cezanın sonlandırılacağı bildirildi.

Rekabet Kurulu yetkilileri, bu tür önlemlerin rekabet ortamının sağlıklı işlemesi ve tüketicilerin korunması için önemli olduğunu belirtti. Kurul tarafından yapılan açıklama şöyle:

"Google'a 15 Nisan tarihi itibarıyla başlamak ve bu yükümlülüklerin yerine getirilmesine kadar yürütülmek üzere 2023 yılı gayri safi gelirlerinin her gün için onbinde beşi oranında idari para cezası uygulanmasına karar verilmiştir."

Google ise konuyla ilgili henüz bir açıklama yapmadı.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.