Naci Görür Beklenen İstanbul Depremi İçin 3 İlçeyi Uyardı

Naci Görür Beklenen İstanbul Depremi İçin 3 İlçeyi Uyardı
Deprem uzmanı Naci Görür, İstanbul'da beklenen depreme ilişkin 3 ilçenin durumuna dikkat çekti.

Yer Bilimci ve Deprem Uzmanı Prof. Dr. Naci Görür, İstanbul’un yapı stokunun en yoğun olduğu ilçelerine yönelik uyarı yaptı. Naci Görür, Güngören, Bahçelievler ve Bağcılar için belediye yetkililerine seslendi ve “Hiç acımadan kepçeyi vurarak yıkacaksın, başka yolu yok.” şeklinde konuştu.

Prof. Dr. Naci Görür, “O kentte veya o ilçede bina yoğunluğu ne kadar fazlaysa yıkım, ona bağlı olarak ölüm ve maddi zarar olma ihtimali o kadar fazla olur.” ifadelerini kullandı.

Böyle bir planlamanın hata olduğunu vurgulayan Görür, “O ilçenin belediye başkanı, insanlarımız ölmesin diye önce yapı stokunu deprem dirençli mi değil mi araştıracak. Bu araştırma sırasında deprem dirençli olmayanları ise ya yıkacak ya da güçlendirecek.” dedi.

Görür, “Bunu belirledikten sonra yapılacak iş, insanları ölüme terk etmek olmayacağına göre, binaları hiç acımadan kepçeyi vurarak yıkacaksın" diyerek bu planlamaya uygun bir yasa çıkarılması gerektiğini dile getirdi.

Görür'ün İfadeleri Şu Şekilde:

“Bunun başka yolu yok. Yıktığın yerde de aynı şekilde, ev yapayım derseniz yanlış yaparsınız. Kentsel dönüşüm binayı sadece yenilemek değil, planlamaktır. Kente zarar veren bütün bileşenleri deprem dirençli yapmaktır.

6 bileşen üzerinde duracaksın. Çok yoğun bir bölgede, dönüşüm alanı yapacaksın. Dönüşüm alanında 10 bin ev yaptıysan o kentin içinde 10 bin problemli evi yıkacaksın. Orayı ferahlatacaksın. Yeşil alana, parka dönüştüreceksin.”

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.