MEB'in LGS Sınavı İçin Heyecanlı Bekleyiş Devam Ediyor

MEB'in LGS Sınavı İçin Heyecanlı Bekleyiş Devam Ediyor
Milli Eğitim Bakanlığı'nca (MEB) 8. sınıf öğrencilerine yönelik Liselere Geçiş Sistemi (LGS) çerçevesindeki merkezi sınav yarın yapılacak.

LGS sınavı, 973 yurt içi sınav merkezinde 3 bin 891 okulda 62 bin 663 salonda, yurt dışında ise 11 sınav merkezinde 11 okulda 35 salonda yapılacak.

Sınava 1 milyon 38 bin 192 öğrenci başvuru yaptı. Özel durumları olan 187 öğrenci ise evde ya da hastanede sınava girecek. Görme engelli 82 ve az gören 292 öğrenci için de gerekli tedbirler alındı.

Önceki sene Kahramanmaraş merkezli depremler sebebi ile sadece birinci dönem konularından sorumlu olunmuştu. Bu sene ise 8. sınıf müfredatındaki tüm konular sınav kapsamında olacak.

LGS Sınavı Hakkında

Sınav iki oturum şeklinde yapılacak. Birinci oturum saat 09.30'da başlayacak ve 75 dakika sürecek. Bu oturumda Türkçe, T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi ve yabancı dilden 50 soru sorulacak. İkinci oturum ise saat 11.30'da başlayacak ve 80 dakika sürecek. Bu oturumda matematik ve fen bilimlerinden 40 soru sorulacak.

Sınav sonuçları 28 Haziran 2024 tarihinde açıklanacak ve aynı gün Ortaöğretime Geçiş Tercih ve Yerleştirme Kılavuzu da yayımlanacak. Sınava gireceklerin en geç saat 09.00'da sınav binasında hazır bulunmaları, yanlarında fotoğraflı sınav giriş belgesi, geçerli kimlik belgesi, en az iki koyu siyah kalem, kalemtıraş ve leke bırakmayan silgi bulundurmaları gerekiyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.