Kripto Para Düzenlemesi TBMM'ye Sunuldu

Kripto Para Düzenlemesi TBMM'ye Sunuldu
Kripto varlıklarla işlem yapanların risklerini azaltmayı hedefleyen yeni düzenleme, TBMM Başkanlığı'na sunuldu.

Kripto varlıklarla ilgili düzenlemeler içeren yeni kanun teklifi, Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne sunuldu. Uluslararası uygulamalara benzer şekilde kripto varlıklarla işlem yapan tarafların risklerini azaltmayı hedefleyen teklif, Meclis Başkanlığı'na sunuldu.

Teklifte, platformlarda müşteriler adına tutulan nakit ve kripto varlıkların nasıl saklanacağı, platformlar ile müşteriler arasındaki ilişkiler, uygulanacak yaptırım ve cezalar gibi konular ele alınıyor. Kripto varlıkların alım satımının yapıldığı platformların Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) tarafından lisanslanması ve düzenlemelerin SPK denetimi altına alınması amaçlanıyor.

Kripto varlıkların geniş anlamda tanımlanacağı düzenleme ile bu varlıkların alım satımının yapıldığı platformların faaliyet esaslarına ilişkin kriterler ikincil düzenlemelerle belirlenecek. Ayrıca blok zinciri ve benzeri teknolojileri geliştirenlerin, bu teknolojilerden ayrılamayan nitelikteki kripto varlıkların satışı veya dağıtımı konusunda SPK'ye yetki verilmesi ve izin şartı getirilmesi de teklifte yer alıyor.

Teklifin yasalaşması ve kripto varlık hizmet sağlayıcıların lisanslanmaya başlamasıyla birlikte, Türkiye'nin "kısmi uyumlu" kategorisinden çıkması ve Mali Eylem Görev Gücü'nün (FATF) 15 No'lu teknik standardı kapsamında getirilen eleştirilerin bertaraf edilmesi öngörülüyor. Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) da bu süreçte rol alarak blok zinciri oluşturulması konusundaki yazılım mimarisinin ve ilgili teknolojik araçların geliştirilmesini teşvik edecek.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.