İstanbulluları Korkutan Rapor! İBB’nin Raporu Binlercesini Ortaya Çıkardı Sizinki de Olabilir!

İstanbulluları Korkutan Rapor! İBB’nin Raporu Binlercesini Ortaya Çıkardı Sizinki de Olabilir!
İstanbul’da yaşayan vatandaşlar için İBB’nin yeni deprem raporu büyük korku yaşattı. 1556 binanın hemen yıkılması gerektiği belirtildi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin binalar için başlattığı hızlı tarama raporları paylaşıldı. Dün Küçükçekmece’de çöken bina sonrasında yaşanan stres ve korku, paylaşılan son rapor ile daha da arttı. Öyle ki İBB raporuna göre 1556 bina kendi yükünü bile taşıyacak durumda değil.

İBB Hızlı Tarama Testleri Korkuttu!

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) hızlı tarama sonuçlarında binalar için hızlı tarama testlerinin yapıldığı belirtildi. Adres adres analiz yapıldığını aktaran belediye, "İBB'nin hızlı tarama testini yaptırmak için 160 bin talep alındı. Aralıksız çalışan ekipler, bugüne kadar 35 bin yapıda analiz yaptı. Analiz yapılan konutlar dayanıklılığına göre A ve B (düşük risk), C (orta risk), D (yüksek risk) ve E (çok yüksek risk) kategorilerinde sınıflandırıldı. Bina incelemesi sonuçlarında analizi yapılan konutların yüzde 50'si D ve E kategorisinde, yani riskli yapı olarak yer aldı." denildi.

istanbullulari-korkutan-rapor-001.jpg

Tespit edilen 1556 binanın hiçbir kategoride yer almadığı ifade edildi. 1556 binadan 178’inin yıkıldığı da vurgulanırken sadece 98’i için işlem başlatıldığı aktarıldı. Geriye kalan 1443 bina ise şu anda büyük risk içeriyor. Üstelik bu binalarda oturanlar da var.

2 bin 907 Hane Tehlikede!

Şu anda İstanbul genelinde pek çok bina riskli olsa da en riskli ve acilen işlem yapılması gereken bina sayısı 1443. Bu binalar ise 2 bin 907 haneyi etkileyecek. 10 bin kişinin etkileneceği tahliye süreçlerinde ailelere belediye bütçesinden aylık 7 bin lira kira desteği verileceği ifade edildi.

istanbullulari-korkutan-rapor.jpg

Belediyenin Deprem Simülasyon Sonuçları Ürküttü

Raporda belediyenin deprem simülasyonu da açıklandı. Olası bir depremde 200 bin civarında binanın kullanılamaz hale gelmesi bekleniyor. İstanbul Yenileniyor Platformu üzerinden İstanbullu vatandaşların yardım alabileceği ifade edildi. İstatistiki rakamlara göre bu platformdaki rakamlar şöyle;

  • Toplam başvuru: 32 bin 780 (39 ilçe, 531 mahalle ve 481 bin 134 bağımsız birimde)
  • Yenilemeden Etkilenecek Kişi Sayısı: 1 milyon 748 bin 448
  • Uzlaşma Sürecindeki Başvuru Sayısı: 1013

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.