İBB, Tarihi Binayı Geri Alıyor

İBB, Tarihi Binayı Geri Alıyor
AKP döneminde Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi’ne bedelsiz tahsis edilen bina İBB’ye geri dönüyor.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi’ne AKP döneminde bedelsiz olarak tahsis edilen tarihi binayı geri alacak. Tahsis iptali, AKP ve MHP'li meclis üyelerinin karşı çıkmasına rağmen oy çokluğuyla kabul edildi.

İBB’nin Mayıs ayı meclis toplantısı Saraçhane'deki başkanlık binasında gerçekleştirildi. Toplantıda, 2010 yılında eski Fatih Belediye Başkanlığı binası ile yanındaki mahzenin, üniversite hizmetlerinde kullanılmak üzere Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi’ne 25 yıl süreyle bedelsiz tahsis edilmesi konusu ele alındı. Bu binalar üniversite tarafından rektörlük binası olarak kullanılmaktaydı. İBB yönetimi, Sayıştay’ın önceki yıllarda hazırladığı raporda, "Vakıf üniversitelerine belediyeye ait taşınmazların bedelli veya bedelsiz şekilde tahsisi mümkün değildir." ifadelerine dayanarak, tahsisi iptal etme kararı aldı.

Daha Önce Engel Olunmuştu

2022 yılında da Sayıştay’ın kararı ve CHP’li meclis üyelerinin itirazlarına rağmen, AKP’li ve MHP’li meclis üyelerinin oy çokluğuyla tahsis iptali teklifi Emlak Müdürlüğü’ne iade edilmişti. AKP ve MHP’li üyeler, tahsisin iptal edilmesine ve tarihi binaların yeniden İBB’ye geçmesine engel olmuştu.

Üniversitenin internet sitesinde yer alan bilgilere göre, İBB’nin geri almak istediği bina, 1914 yılında Mimar Y. Terziyan tarafından semtin kaymakamlık binası olarak tasarlandı ve inşa edildi. Döneminin özgün sivil mimarlık örneklerinden biri olan bina, "Şehr-i Emaneti Fatih Dairesi" adıyla biliniyor. Kaymakamlık olarak yapılan bina, daha sonra hem kaymakamlık hem de Fatih Nikah Dairesi olarak kullanıldı ve uzun yıllar Fatih Belediyesi Başkanlık Binası olarak hizmet verdi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.