Gündemde Neler Var? TBMM'de Bu Hafta Yoğun Geçecek

Gündemde Neler Var? TBMM'de Bu Hafta Yoğun Geçecek
Türkiye Büyük Millet Meclisi Bayram tatili öncesi birçok konunun gündeme geleceği yoğun bir haftaya hazırlanıyor.

Türk Silahlı Kuvvetleri Personel Kanunu değişiklik teklifi görüşmeleri Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu’ndaki yeni haftada da devam edecek.

Teklife göre, terör örgütleriyle eylem birliği içerisinde olan, yardım eden, kamu imkan ve kaynaklarını bu örgütleri desteklemeye yönelik kullanan veya kullandıran ve bu örgütlerin propagandasını yapan uzman erbaşların sözleşmeleri feshedilecek.

Şehitlerin anne ve babaları da Türkiye Harp Malulü Gaziler, Şehit Dul ve Yetimleri Derneğine üye olabilecek.

Sözleşmeli erbaş ve erler subay ve astsubay servislerini kullanabilecek.

1999 yılı sonrası sigortası başlayan ve 1 Şubat 2018 yılı sonrası emekliye sevkedilen personele, yaş şartı aranmaksızın 25 hizmet yılının tamamlaması halinde emekli aylığı bağlanacak.

İki yeni kanun teklifinin de bu hafta meclise sunulması bekleniyor.
Bunlardan biri Öğretmenlik Mesleği ve Milli Eğitim Akademisi Kanunu Teklifi.

Teklifte, Milli Eğitim Akademisi kurulması ve atama öncesinde akademide öğretmenlere eğitim verilmesine yönelik düzenlemeler yer alacak. Öğretmenlere yönelik şiddette cezaların artırılması da bu düzenleme içinde olacak.

9. Yargı Paketiyle İlgili Hazırlıklar

9. yargı paketiyle ilgili hazırlıklar da tamamlandı. Teklifle, “Devletin güvenliği ya da siyasal yararları aleyhine suç işleme” başlığı TCK’ya girecek.

Devletin güvenliği ya fa iç veya dış siyasal yararları aleyhine yabancı bir devlet veya organizasyonun stratejik çıkarları veya talimatı doğrultusunda suç işleyenler, 3 seneden 7 seneye kadar hapis cezasına çarptırılacak.

Suçun, milli güvenlik açısından stratejik önemi haiz birimler ile proje, tesis ve hizmetleri yerine getiren kurum ve kuruluşlarda görevliler tarafından işlenmesi halinde verilecek ceza bir kat artırılacak.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.