Giresun Valiliği Sahil ve Piknik Alanlarında Alkol Kullanımını Yasakladı

Giresun Valiliği Sahil ve Piknik Alanlarında Alkol Kullanımını Yasakladı
Giresun Valiliği, sahil, piknik alanları ve park halindeki araçlarda alkol kullanımını yasakladı. Bu karar, kamu güvenliği, düzeni ve genel sağlığın korunması amacıyla alındı.

Giresun Valiliği, sosyal medya üzerinden yayımladığı bildiri ile sahillerde, piknik alanlarında ve park halindeki araçlarda alkol tüketiminin yasaklandığını duyurdu.

Valiliğin resmi sosyal medya hesabından duyurulan karar şu şekilde:

"AMAÇ: Bu karar, Giresun il sınırları içerisinde kamu güvenliği, kamu düzeni, genel sağlığın korunması ve suç işlenmesinin önlenmesi amacıyla alınmıştır.

KAPSAM: Bu karar, Giresun il sınırları içerisinde açıktan veya çevreyi rahatsız edecek şekilde alkol alan şahısların engellenmesi ve bu ürünlerin kullanılmasını özendiren veya teşvik edenlere yönelik alınacak tedbirler ve bu tedbirlere uymayanlara uygulanacak yaptırımlara ilişkin usul ve esasları kapsar.

GENEL ESASLAR: Giresun il sınırları içerisinde, kamunun istifadesine açık olan ve yetkili mercilerce alkol tüketimine dair ruhsatlandırma yapılmamış mahallerde alkol alarak vatandaşların sükun ve huzurunu bozanların alkol ve türevi maddelerin özendirilmesinin engellenmesi amacıyla alınan tedbirler kapsamında;

ALKOL KULLANMANIN YASAK OLDUĞU NOKTALAR

  • Giresun ili sahil kısmında, kumsalda ve kayalıklarda, Aksu deresi, Batlama deresi, Büyük Güre deresi ve Küçük Güre deresi kenarında,
  • Parklar, çocuk oyun alanları, umuma açık bahçeler ve üzerinde tesis bulunmayan açık alanlarda
  • Meydan, cadde, sokaklarda ve viyadük altlarında, ceplerde, kale içinde ve çevresinde
  • Piknik ve gezinti alanları, meskun mahal içerisinde bulunan çeşme başları ile tarihi ve kültürel mekanlar ve mezarlıklarda
  • Her düzey ve türden eğitim-öğretim binaları, kurs maksatlı yerler, öğrenci yurtları ve kamu binaları ile bu binaların bahçelerinde,
  • İbadethaneler ve eklentileri ile bahçelerinde
  • Terk edilmiş yapılar ve inşa halinde bulunan yapılarda
  • Otogar ve terminallerde, alt veya üst geçitlerde
  • Otoyol ve karayolları ile mahalle yollarının kenarlarında
  • Seyir veya park halinde iken her türlü motorlu ulaşım araçlarının içerisinde ve üzerinde açıkta ve çevreyi rahatsız edecek şekilde alkollü içeceklerin içilmesi yasaktır."

tekirdag2.jpg

İstanbul Valiliği'nin 2023 yılında benzer bir uygulama başlatmasıyla birlikte, halka açık alanlarda alkol tüketimi konusunda yasaklar giderek yaygınlaşıyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.