EGM 500 Komiser Yardımcısı Alacağını Duyurdu

EGM 500 Komiser Yardımcısı Alacağını Duyurdu
Emniyet Genel Müdürlüğü'nden (EGM) yapılan açıklamaya göre; Polis Akademisi'ne bu sene için 500 yeni komiser yardımcısı alınacak.

Adayların, komiser yardımcısı olarak atanabilmeleri için öncelikle bir senelik hazırlık eğitimini başarıyla tamamlamaları ve sonrasında dört yıllık lisans programını bitirmeleri gerekmektedir. Toplamda beş senelik eğitim sürecinin sonunda, mezun olan öğrenciler Emniyet Genel Müdürlüğü'nde görev alacak.

Emniyet Genel Müdürlüğü'nün alınacak komiser yardımcılığına başvuracaklar için aradığı nitelikler netlik kazandı.

Komiser Yardımcılığı Şartları Açıklandı

Adayların Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmaları ve en az lise mezunu olmaları şartı aranıyor. Silahlı görevlerde bulunabilecek ve herhangi bir hukuki engeli olmayan vatandaşlar seçilmektedir.

Yaş sınırı olarak, sınav senesi itibarıyla 22 yaşını geçmemiş olmak şartı aranmakta, bu hesaplamada 18 yaşının ardından yapılan yaş düzeltmeleri dikkate alınıyor.

Adayların güvenlik soruşturması ve arşiv araştırmasından olumlu sonuç almış olmaları, öte yandan 3 Ocak 2018 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan Emniyet Teşkilatı Sağlık Şartları Yönetmeliği'nde yer alan sağlık koşullarını karşılamaları ve daha önce herhangi bir sebeple polis eğitim kurumlarından çıkarılmamış olmaları gerekiyor.

Yazılı sınavda Bakanlıkça belirlenen asgari puanı ya da daha yüksek bir puanı elde etmek de başvuru şartlarındandır. Ek olarak, alkol, uyuşturucu ya da uyarıcı madde bağımlılığı sebebi ile tedavi görmemiş ya da halen tedavi görmüyor olmak gibi sağlık koşulları da aranmaktadır.

Komiser yardımcılığı ilanına Yükseköğretim Kurumları Sınavı'ndan (YKS) elde edecekleri puanlarla Temmuz'da yapılacak ve tüm kriterleri karşılayan adaylar, 8-9 Haziran 2024'te yapılacak olan YKS'de alacakları geçerli puanlarla başvuru yapabilecekler.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.