Deprem Bölgesinde İntihar Girişimleri ve Psikolojik Sorunlar Alarm Veriyor

Deprem Bölgesinde İntihar Girişimleri ve Psikolojik Sorunlar Alarm Veriyor
TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu bünyesinde faaliyet gösteren Çocuk Hakları Alt Komisyonu, deprem bölgelerindeki çocukların yaşadığı zorlukları ve artan intihar vakalarını ele aldı.

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu'na bağlı Çocuk Hakları Alt Komisyonu, deprem bölgelerinde yaşayan çocukların karşılaştığı ciddi psikolojik sorunları ele aldı.

Haliç Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Yeşim Ünal Kılıç, komisyona yaptığı sunumda, deprem bölgelerinde çocuklar arasında intihar girişimlerinin endişe verici oranda arttığını ve bu vakaların çok küçük yaşlara kadar düştüğünü bildirdi.

Dr. Kılıç, "Afet bölgelerinde özellikle kırsal kesimlerde intihar vakalarında büyük bir artış gözlemliyoruz. Acil servislere başvuran çocuklar arasında intihar düşünceleri ve girişimlerinde ciddi bir yükseliş var" dedi. Uzmanlar, bu durumun depremin yol açtığı travmanın bir yansıması olarak değerlendiriyor.

Kriz Ortamında Çocuklar Büyük Tehlike Altında

Komisyona sunulan bilgilere göre ailelerinden ayrı kalmak zorunda olan veya yuvalarda kalmak zorunda kalan çocuklar daha ciddi psikolojik reaksiyonlar gösteriyor.

Dr. Kılıç, saha çalışmalarında edindiği tecrübeleri paylaşarak, konteyner kentlerde yaşayan çocukların uygun oyun alanlarına erişimlerinin olmamasının ve lavabo ihtiyaçlarının kısıtlı olmasının alt ıslatma gibi sorunlara yol açtığını belirtti. Ayrıca akran zorbalığının da oldukça yaygın olduğunu vurguladı.

TBMM Çocuk Hakları Alt Komisyonu Başkanı Radiye Sezer Katırcıoğlu, komisyonun Mayıs ayının son haftası Malatya, Diyarbakır ve Şanlıurfa'yı ziyaret edeceğini ve Temmuz ayında çalışmalarını sonlandıracağını açıkladı. Komisyonun hazırladığı raporun, kriz ortamlarında çocukların korunması ve desteklenmesine yönelik önemli öneriler içereceği belirtildi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.