Cumhurbaşkanı Erdoğan Bir İsmi Daha Görevden Aldı! Yeni Başkan Belli Oldu

Cumhurbaşkanı Erdoğan Bir İsmi Daha Görevden Aldı! Yeni Başkan Belli Oldu
Resmi Gazete'de Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın imzasını taşıyan görevden alma ve atama kararları yayımlandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Devlet Denetleme Kurulu Başkanı Yunus Arıncı görevden aldı. Arıncı’nın yerine kurul üyesi Salih Tanrıkulu başkan olarak atandı.

Karara göre, 3 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinin 2, 3 ve 4’üncü maddeleri ile 5 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinin 10’uncu maddesi gereğince Devlet Denetleme Kurulu Başkanı Yunus Arıncı görevden alındı. Devlet Denetleme Kurulu Başkanlığına Kurul Üyesi Salih Tanrıkulu atandı.

atama-kararlari.jpeg

Salih Tanrukulu Kimdir?

1974 yılında Ankara’da doğan Salih Tanrıkulu, Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümünden 1996 senesinde mezun oldu, sonrasında ABD’de Illinois Üniversitesinde Ekonomi dalında yüksek lisans derecesi aldı. Tanrıkulu, evli ve üç çocuk babasıdır.

1997 yılında Başbakanlık Uzman Yardımcısı olarak kamu görevine başlayan Tanrıkulu, 1998’den itibaren Maliye Bakanlığında Gelirler Kontrolörü, Gelir İdaresi Grup Başkanı, Vergi Başmüfettişi, Vergi Denetim Kurulu Başkan Yardımcısı görevlerini üstlendi.

Mesleki faaliyetleri kapsamında OECD ve AB Fiscalis çalışma gruplarında ülkeyi temsil eden Tanrıkulu, 2013 – 2015 yıllarında Avrupa Birliği Nezdinde Türkiye Daimi Temsilciliği (Brüksel) Maliye Müşaviri ve NATO Denetim Kurulu Üyesi olarak görev yaptı.

2015’de Cumhurbaşkanlığı DDK Üyeliğine atanan Tanrıkulu, 2017’den Ocak 2023’e kadar Olağanüstü Hal İşlemleri İnceleme Komisyonu Başkanlığı görevini yerine getirdi.

Kasım 2023’ten beri DDK Başkan Vekili olarak görev alan Salih Tanrıkulu, İngilizce ve Fransızca biliyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.