Çocuğu Olan Kadınlar Yarı Zamanlı Çalışma Talep Edebilir

Çocuğu Olan Kadınlar Yarı Zamanlı Çalışma Talep Edebilir
Kadın çalışanının doğum sonrası yarı zamanlı çalışma talebini kabul etmeyen Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nın kararı Sağlık-Sen tarafından mahkemeye taşındı.

Dava İstanbul 9'uncu İdare Mahkemesi’nde görüldü. Davada Sağlık-Sen, kararın haksız ve hukuka aykırı olduğu, emsal yargı kararlarının bulunduğu ve davacının çocuğunun bakıma muhtaç olduğunu ifade ederek, kararın iptalini talep etti.

Davada 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’ndaki ‘Doğum sonrası yarım zamanlı çalışma’ başlıklı maddeye atıf yapan mahkeme, ‘doğum yapan memurun çocuğu mecburi ilköğretim çağının başladığı tarihi takip eden aybaşına kadar olan dönemde yarı zamanlı çalışma talep edebileceğinin’ ilgili maddede yer alan hükümlerde açık olduğunun altını çizdi.

Mahkeme kurum kararının ‘açık olarak tanınmış bir hakkın kullanılmasına engel’ olduğunu ifade etti. Öte yandan mahkeme, aile düzeninin olumsuz etkileneceği, maddi ve manevi zorluklarla karşılaşacağı ve bu durumun, telafisi güç ya da imkânsız sonuçlar doğabileceğinin de ortada olduğu aktardı. Mahkeme, Sağlık-Sen’i haklı buldu ve işlemin yürütmesinin durdurulmasına oy birliği ile karar verdi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.