BRICS Nedir BRICS Ülkeleri Hangileri?

BRICS Nedir BRICS Ülkeleri Hangileri?
Türkiye’nin dahil olmak istediği BRICS nedir? BRICS ülkeleri hangileri? İşte merak edilenler…

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Türkiye’nin BRICS’te yer almasını istediğini söyledi. “BRICS’e katılmak istiyoruz” diyerek bu konuda net bir açıklama yapan Bakan Fidan, bu açıklamasıyla Türkiye’de çok fazla gündeme gelmeyen yeni bir birliğin merak edilmesini sağladı. Türkiye’deki milyonlarca kişi BRICS nedir, BRICS ülkeleri hangileri diyerek durumu araştırmaya başladı.

BRICS Nedir?

Avrupa Birliği gibi bir birlik olan BRICS, 2006’da açılan bir grup. Başlangıçta Brezilya ve Rusya gibi ülkelerin yer aldığı gruba son olarak 2011’de Güney Afrika da katıldı. Gelişmekte olan ülkelerin yer aldığı bu grup, 1 Ocak 2024’te genel bir katılım gördü. Pek çok farklı ülkeye davet gönderilirken bu grubu reddeden ilk ülkelerden birisi Arjantin oldu. Türkiye’nin kabul edilip edilmeyeceği bilinmiyor. Ancak Türkiye’nin bu konuda girişimlerde bulunduğu net olarak duyuruldu.

brics-nedir-brics-ulkeleri-hangileri.jpg

Resmi olarak tanımlanan grup “BRICS, tarihi dostluk, dayanışma ve ortak çıkar bağları üzerine kurulmuş, önde gelen beş yükselen piyasa ve gelişmekte olan ülkenin ortaklığıdır. Brezilya Federatif Cumhuriyeti, Rusya Federasyonu, Hindistan Cumhuriyeti, Çin Halk Cumhuriyeti ve Güney Afrika Cumhuriyeti birlikte küresel nüfusun %42'sinden fazlasını, dünya topraklarının %30'unu, GSYİH'nın %23'ünü ve 18'ini temsil etmektedir. Küresel ticaretin yüzdesi.” şeklinde ifade ediliyor.

BRICS Ne Demek?

BRICS, Brezilya, Rusya, Hindistan, Çin ve Güney Afrika’nın İngilizce adlarının baş harflerinden oluşturulan bir kısaltma. 2001 yılında ilk kez BRIC olarak adlandırılan grup, 2006’da BRIC adıyla kuruldu. Güney Afrika’nın katılması sonrasında ise BRICS adıyla değiştirildi. Ancak çok fazla ülkenin katılması nedeniyle BRICS yerine BRIC+ gibi bir isimlendirmeye gidilmesi bekleniyor.

brics-nedir-brics-ulkeleri-hangileri-001.jpg

BRICS Ülkeleri Hangileri?

BRICS ülkeleri her geçen gün artıyor. BRICS ülkeleri 2024 güncel listesi şöyle;

  • Brezilya
  • Rusya
  • Hindistan
  • Çin
  • Mısır
  • Etiyopya
  • İran
  • Suudi Arabistan
  • Birleşik Arap Emirlikleri

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.