Adli Para Cezalarında Üst Sınır Yükseltildi! Bakan Tunç Kanun Değişikliğini Duyurdu

Adli Para Cezalarında Üst Sınır Yükseltildi! Bakan Tunç Kanun Değişikliğini Duyurdu
Bakanı Tunç, 7499 sayılı Ceza Muhakemesi Kanunu ile bazı kanunlarda değişiklik yapılmasına yönelik bugün itibariyle yürürlüğe giren hükümleri paylaştı.

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç sosyal medya hesabından 7499 sayılı Ceza Muhakemesi Kanunu ile bazı kanunlarda değişiklik yapılmasına yönelik bir mesaj paylaştı.

Bakan Tunç, 1 Haziran 2024 itibariyle yürürlüğe giren hükümleri özetledi. Tunç, verilen hükmün açıklanmasının geri bırakılması kararlarına karşı artık istinaf yoluna başvurulabileceğini duyurdu.

Bakan Tunç, konutu terk etmemek ya da bağımlılıktan arınmak amacıyla hastanede tedavi olmaya ilişkin adli kontrol yükümlülüğü uygulandıktan sonra hakkında kovuşturmaya yer olmadığı ya da beraat kararı verilen şahıslarında maddi ve manevi tazminat talep edebileceklerini söyledi.

1 Gün Hapis Cezasının Karşılığı 100 Tl Oldu

Asliye ceza mahkemelerinde uygulanan basit yargılama usulünde, verilen mahkeme kararlarına itiraz edilmesi durumunda yargılamayı yapacak hakimin belirlenme usulündeki değişikliklerinde 1 Haziran 2024 tarihinden itibaren uygulanacağını dile getiren Tunç, işlenen suçlar bakımından adli para cezaları arttırıldığını açıkladı.

İşlenen suçlar bakımından ön ödeme miktarının da arttırıldığının altını çizen Tunç, bir gün karşılığı 30 liradan 100 liraya çıktığını aktardı. Öte yandan ceza mahkemelerince doğrudan verilen adli para cezalarının kesinlik sınırı 3 bin liradan 15 bin liraya yükseltildi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.