Zeytinyağında Son Durum! Zeytinyağı Fiyatları Dikkat Çekiyor

Zeytinyağında Son Durum! Zeytinyağı Fiyatları Dikkat Çekiyor
Zeytinyağı fiyatları geçen seneye göre yüzde 100 zamlandı ve zeytinyağı fiyatları dikkat çekiyor.

Türkiye çapındaki zeytinyağı fiyatları artan enflasyon ve ekonomik sebeplerden ötürü yükselmeyi sürdürüyor. Serbest piyasada zeytinyağı fiyatları geçen yıla göre yüzde 100 zamlandı.

Geçtiğimiz senelerde ülke ekonomisindeki kriz sebebi ile ihracatı durdurulan zeytinyağında fiyatlar serbest piyasada yükselmeye devam ediyor. Küresel olarak zeytinyağında önceki yılda beri kriz devam ediyor. İspanya'daki rekolte düşüklüğü Avrupa'nın en büyük zeytinyağı üreticisi olmasından dolayı krize sebep oldu. İspanya dünya zeytinyağı üretiminin yüzde 40'ından fazlasını gerçekleştiriyor.

İspanya'nın Endülüs bölgesindeki sızma zeytinyağı fiyatları Ocak ayında kilogram başına 9,2 Euro (9,84 dolar) ile rekor seviyeye ulaşmıştı.

Guzman, "2024/2025 hasadının olası hacimlerini öğrenene kadar önümüzde hala aylar var ve o ana kadar fiyatlar dalgalı olmaya devam edecek. Bu arada sektörün köklü bir dönüşüme ihtiyacı var” ifadesini kullandı.

zeytinyagi-fiyatlari.jpeg

Zeytinyağı Rekoltesi Sezon Açılmasıyla Verimli Geçiyor

Ülkemizdeki zeytinyağı rekoltesi sezon açılmasıyla verimli geçerken, üreticiler önceki günlerde 50 bin ton ihracat izni aldı. Ege Zeytin ve Zeytinyağı İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı M. Emre Uygun, 50 bin ton kota sayesinde ülkenin elindeki 200 bin tonluk stokun yüzde 25’inin katma değere dönüşeceğini dile getirdi.

Önceki seneden şimdiye dek zeytinyağı fiyatları yüzde 100 oranında zamlanırken son zamanda meydana gelen küresel ısınma ve iklim değişikliği gibi sebeplerden dolayı piyasalar zorlandı. Ülke çapındaki enflasyon artışı ve kurlardaki dalgalı hava üreticiyi zorlamayı sürdürüyor. Türkiye genelinde yaşanacak olan bu ihracat serbest piyasada zeytinyağı fiyatlarının yükselmesine sebep olacak.

Güncel Zeytinyağı Fiyat Listesi

Türkiye çapındaki ortalama zeytinyağı fiyatları açıklandı.

  • ZEYTİN YAĞI YEMEKLİK 580.00
  • ZEYTİNYAĞI SIZMA 555.00
  • ZEYTİNYAĞI SIZMA 5 LİTRE 2100,95
  • TAŞ BASKI ZEYTİN YAĞ 1 LİTRE 650,78

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.