Yeni Vergi Geliyor! Bakan Şimşek Karbon Vergisini Gündeme Getirdi

Yeni Vergi Geliyor! Bakan Şimşek Karbon Vergisini Gündeme Getirdi
Bakan Şimşek'in İstanbul Ekonomi Zirvesi'nin kapanış konuşmasında yaptığı konuşma 'Karbon vergisi mi geliyor?' sorusunu gündeme getirdi.

İstanbul Ekonomi Zirvesi'nin kapanış konuşmasında Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, kuraklık riskinin arttığını belirtti ve sorunun çözümü noktasında karbon salınımının ayak izinin vergilendirilmesi gerektiğini ifade etti.

Bakan Şimşek küreselcilerin bir projesi olarak dünyaya dayatılan karbon salınımının ayak izinin vergilendirilmesi gerektiğini söyledi.

Bakan Şimşek'in Karbon Salınımı Vergisi Açıklaması Şu Şekilde:

"2050 yılına kadar ortalama sıcaklık 3,2 derece artarsa, dünya bu haliyle güçlü bir tepki vermezse bu durumda küresel GSYH baz senaryoya göre yaklaşık 5’te 1 daha düşük olacak. Ve açlık riski de 5’te 1 oranda yükselecek. Kuraklık riski artıyor. Şu anda içinde Türkiye’nin de olduğu 129 ülke bugünkü haliyle ciddi bir şekilde kuraklık riskiyle karşı karşıya kalacak.

Ne yapılabilir bu saatten sonra? Bütün ülkelerin mevzuat düzenlemesine gitmesi gerekiyor. Ortaya koydukları vaatler, hedeflere varmak için gerçekten bağlayıcı mevzuata ihtiyaç var. Farkındalık eğitimleri çok kritik olacak. AR-GE yatırımları, iklim değişikliğini nasıl yaşayacağız? Evet, bu çok kritik bir alan. Bu alana ciddi bir şekilde bir AR-GE yatırımı, harcaması gerekiyor.

Karbon Salınımının Ayak İzinin Vergilendirilmesi Gerekiyor

Fosil yakıt sübvansiyonlarının azaltılması ve tamamen kaldırılması gerekiyor. Bu bahsettiğim bütün dünya için geçerli olan hususlar. Karbon salınımının, ayak izinin vergilendirilmesi gerekiyor. Dolayısıyla ciddi bir çaba gerekiyor.

Karbon ayak izini azalmak ve daha çok yenilenebilir enerjiye dönülmesi gerekiyor. Ulaşım alanında elektrifikasyonu tamamlanmış araçların kullanılması gerekecek. İnşaat alanında verimli yeşil binalar yapılmalı."

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.