Türkiye'ye İlk Çeyrekte 1,5 Milyar Dolarlık Uluslararası Yatırım

Türkiye'ye İlk Çeyrekte 1,5 Milyar Dolarlık Uluslararası Yatırım
Türkiye'ye bu yılın ilk çeyreğinde 1,5 milyar dolar uluslararası doğrudan yatırım girişi yapıldı.

Uluslararası Yatırımcılar Derneği (YASED), Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Ödemeler Dengesi İstatistikleri'ni baz alarak yaptığı açıklamada, mart ayında Türkiye'ye toplam 336 milyon dolar uluslararası doğrudan yatırım girişi olduğunu belirtti. Yılın ilk üç ayındaki toplam uluslararası doğrudan yatırım miktarı ise 1,5 milyar doları buldu.

Bu dönemde, yatırım sermayesi girişleri 1 milyar 218 milyon doları, yabancı uyruklulara gayrimenkul satışı yoluyla gerçekleşen yatırımlar ise 796 milyon doları kapsadı. Borçlanma araçları ve yatırım tasfiyelerinin etkisiyle birlikte toplam uluslararası doğrudan yatırım girişi 1,5 milyar dolar olarak kaydedildi.

Ocak-mart döneminde yatırım sermayesi girişlerinde hizmet sektörü öne çıktı. Finans ve sigorta faaliyetleri, toptan ve perakende ticaret ile madencilik ve taş ocakçılığı sektörleri, yatırım sermayesi girişlerinin çoğunluğuna ev sahipliği yaptı. Finans sektöründeki yatırımların büyük kısmı "diğer finansal hizmet faaliyetleri" alanında gerçekleşti.

AB ülkeleri, yatırım sermayesi girişlerinde yüzde 58'lik payla Türkiye'nin en büyük kaynağı olmaya devam ederken, yüzde 25'lik payla Hollanda ilk sırada yer aldı. Hollanda'yı yüzde 21 ile ABD ve yüzde 12 ile Almanya izledi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.