Türkiye 6 Üründe Dünyada Lider

Türkiye 6 Üründe Dünyada Lider
Türkiye’deki tarım faaliyetlerinde 6 üründe dünya lideri olduğu belirtildi.

Tarım ve Orman Bakanı Yumaklı tarım faaliyetleriyle ilgili bilgi verdi. Açıklamasında 6 ürüne vurgu yapan Bakan Yumaklı, Türkiye’nin dünya lideri olduğunu söyledi.

İşte Türkiye’nin Lider Olduğu Ürünler

Üretimde dünya birinciliğini getiren ürünler; fındık, kiraz, incir, kayısı, ayva ve keçiboynuzu olarak açıklandı. Üretimin dışında ihracat konusunda da detaylara değinen Yumaklı, fındık, kuru kayısı, kuru incir, kuru üzüm ve ayva ürünlerinde dünyada en çok ihracat yapan ülkenin Türkiye olduğunu söyledi. Bu açıklamalar ise yazılı soru önergesine karşılılık geldi.

Türkiye’deki İşlenen Tarım Alanını Açıkladı

Bakan Yumaklı yaptığı açıklamada Türkiye’de 23,9 milyon hektar işlenen tarım alanı olduğunu söyledi. Bakan Yumaklı açıklamasında iddialı detaylara yer verdi. Bakan Yumaklı “Ülkemiz, fındık, kiraz, incir, kayısı, ayva ve keçiboynuzu üretiminde dünya birincisi. Kavun, karpuz, hıyar, pırasa, zeytin, mandarin ve elma üretiminde dünya ikincisi. Çilek, nohut ve domates üretiminde dünya üçüncüsü. Kestane, ceviz, armut ve mercimek üretiminde dünya dördüncüsü. Şeker pancarında beşinci. Üzümde altıncı ve kütlü pamuk üretiminde yedinci sıradadır. Fındık, kuru kayısı, kuru incir, kuru üzüm ve ayva ürünlerinde dünya ihracatında lider konumdadır. Buğday unu ihracatında dünyada birinci, makama ihracatında ikinci sıradadır." dedi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.