SSK ve Bağkur Temmuz Zammı! Fatih Portakal ‘Alacağınız Maaş Üç Aşağı Beş Yukarı Belli' Dedi

SSK ve Bağkur Temmuz Zammı! Fatih Portakal ‘Alacağınız Maaş Üç Aşağı Beş Yukarı Belli' Dedi
Emekli maaş zamlarına dair her geçen gün yeni açıklamalar gündeme gelirken, gazeteci Fatih Portakal açıklamalarda bulundu.

Birkaç gün sonra Türkiye İstatistik Kurumu'nun mayıs ayı enflasyon rakamlarına dair yapacağı açıklamalar milyonlarca emekli ve memur tarafından yakından takip edilecek. Ocak, şubat, mart ve nisan ayı enflasyon verileri baz alınarak gerçekleşen hesaplamalara göre yılın ilk dört ayındaki enflasyon farkı yüzde 18,70 olarak belirlenirken, mayıs ve haziran ayı enflasyon rakamlarının açıklanmasının ardından emekli maaş zammı belli olacak, zamlı maaşlar milyonlarca emeklinin ve memurun hesabına yatırılacak. Bu çerçevede, haziran ayı öncesinde de emekli maaş zamlarına dair yeni açıklamalar gelmeye devam ediyor.

Emekli Zammı Son İddialar

Temmuz ayının ilk günlerinde haziran ayı enflasyon rakamlarının açıklamasının ardından milyonlarca emeklinin maaşında hangi oranda artışa gidileceğine dair araştırmalar mayıs ayının son günlerinde de yapılıyor. Gazeteci Fatih Portakal da emekli maaş zamlarına dair Sözcü Ana Haber canlı yayınında açıklamalarda bulundu. Emekli maaşlarının 16.000 TL olacağı iddiasının doğru olmadığını belirten Portakal verilecek zammın üç aşağı beş yukarı belirlendiğini söyleyerek:

"Sabahları böyle yürüyüş yapan bir insanım. Genci yaşlısı insanlar da beni tanıyor. Bir amca geldi yürüyüş yaparken. 'Bu emekli maaşı 16 bin TL olacakmış diyorlar' dedi bana. Olur mu diye sordu bana. Amca, 'Kim söyledi sana bunu' dedim. 'Ya öyle konuşuluyor filan' dedi. Emekliler, maaş 16 bin TL diye bekliyorsanız eğer... Beklemeyin. Alacağınız para üç aşağı beş yukarı belli ama konuşulan 16 bin TL değil” dedi.

emekli-zammi-2024.jpg

Emekli Maaşları Ne Kadar Zamlanacak?

Gazeteci Fatih Portakal emekli maaşlarının 16.000 TL olmayacağını söylerken, emekli maaşlarının hangi seviyeye yükseleceğine dair enflasyon verileri ve beklentileri üzerinden hesaplamalar gerçekleştiriliyor. Yılın ilk dört ayındaki enflasyon farkı yüzde 18,70 olarak belirlenirken, mayıs ve haziran ayı enflasyon rakamlarının açıklanmasının ardından bu oranın yüzde 20 ile 25 aralığında olacağı tahmin ediliyor. Bu çerçevede, emekli maaşlarında yüzde 20 ile 25 aralığında artış hayata geçebilir. Böylece en düşük emekli maaşı da 12.000 TL ile 12.500 TL aralığında yer alabilir.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.