Mevduat ve Katılım Hesaplarındaki Faizlerde Beklenmedik Düşüş

Mevduat ve Katılım Hesaplarındaki Faizlerde Beklenmedik Düşüş
Mevduat ve katılım hesaplarındaki stopaj oranlarının artırılmasının ardından, mevduat faizlerinde sert bir düşüş yaşandı. İşte detaylar...

Tasarruf sahipleri, bankaların mevduat faizlerinde yaşanan ani düşüşle şaşkına döndü. Son vergi kararıyla birlikte artan stopaj oranları, mevduat faizlerinde beklenmedik bir gerilemeye neden oldu.

Parasal sıkılaşma ve Türk Lirası tasarruflarındaki artış, mevduat faizlerinde tersine bir etki yarattı. Özellikle TL mevduat tasarruflarından elde edilen gelire uygulanan stopaj oranlarının artırılmasının ardından bankalarda mevduat faizlerinde gözle görülür bir düşüş yaşandı.

18 Nisan'da yüksek ve düşük miktarlı tasarruflara uygulanan TL mevduat faizi stopaj oranlarındaki artış, faiz oranlarının ciddi şekilde gerilemesine yol açtı. Özellikle 3 aya kadar vadeli TL mevduatlarında yüksek tasarruflara uygulanan faiz oranları belirgin şekilde düştü.

Bu durum, tasarruf sahiplerinin eline geçen net faiz gelirlerinde önemli bir azalmaya neden oldu. Bankaların faiz oranlarını düşürmesiyle birlikte, mevduat sahipleri beklenmedik bir maddi kayıp yaşadılar. Geçtiğimiz hafta içerisinde birçok banka, mevduat faizlerini belirgin şekilde aşağı çekerek tasarruf sahiplerini endişelendirdi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.