Kredi Kartının Asgarisini Ödemek Kartı Kapatır Mı? İletişim Başkanlığı Duyurdu

Kredi Kartının Asgarisini Ödemek Kartı Kapatır Mı? İletişim Başkanlığı Duyurdu
İletişim Başkanlığı Dezenformasyonla Mücadele Merkezi tarafından 3 ay asgari ödeme yapanın kredi kartının kapatılacağı yönündeki iddialara yanıt verildi.

İletişim Başkanlığı Dezenformasyonla Mücadele Merkezi (DMM), kredi kartlarına yönelik asgari ödeme iddialarına ilişkin açıklamada bulundu.

Sosyal medyada ve bazı medya organlarında, kredi kartına üç ay üst üste sadece asgari ödeme yapan kart sahiplerinin kartlarının kullanıma kapatılacağına ilişkin yer alan haberler, kart sahiplerini endişelendirmişti. DMM, bu iddialara yönelik açıklama yaptı.

DMM, sosyal medya hesapları üzerinden yaptığı açıklamada, "Bazı basın ve yayın organlarında yer alan ve sosyal medyada paylaşılan, '3 ay üst üste sadece asgari ödeme yapan kart sahiplerinin kartlarının kullanıma kapanacağı' iddiaları doğru değildir" sözlerini kullanıldı.

DMM, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu'nun (BDDK), asgari ödemesini yapan kredi kartı kullanıcılarının kartlarının kullanımını durdurmaya ilişkin bir düzenleme ya da çalışma içinde olmadığını aktardı.

Kredi Kartının Asgarisini Ödemeye İlişkin Açıklama Şöyle:

"Yönetmelik gereği, bir takvim yılı içinde asgari ödeme tutarını toplam üç kez ödemeyen kredi kartları nakit kullanımına kapatılmaktadır. Üst üste üç kez asgari ödeme tutarı ödenmeyen kredi kartları ise hem nakit kullanımına hem de mal ve hizmet alımına kapatılmaktadır. Bu kredi kartlarının limitleri, dönem borcunun tamamı ödenene kadar artırılamamakta ve bu kartlar kullanıma kapalı kalmaktadır. Piyasaların işleyişini bozabilecek spekülatif açıklamalara itibar etmeyiniz."

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.