Halkbank'tan Esnaf Kredisi Faiz Oranları Açıklaması

Halkbank'tan Esnaf Kredisi Faiz Oranları Açıklaması
Halkbank tarafından esnaf kredileri faiz oranlarında değişikliğe gidildiği ifade edildi.

Halkbank, esnaf kredileri faiz oranlarının 1 Mayıs 2024'ten itibaren geçerli olmak üzere güncellendiğini açıkladı. Faiz oranı değişikliğinin geçmişe yönelik olarak uygulanmadığı da ifade edildi.

Halkbank tarafından esnaf kredi faiz oran güncellemesine yönelik yapılan açıklamada, sosyal medyada ve bazı basın yayın kuruluşlarında, bankanın esnaf kredileri faiz oranları güncellemesine ilişkin gerçeğe aykırı ve kamuoyunu yanıltıcı şekilde haber ve yorumların yer aldığının görüldüğü, kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi amacıyla açıklama yapılması ihtiyacının doğduğu ifade edildi.

Halkbank'ın esnaf kredileri faiz oranlarını 1 Mayıs'tan itibaren geçerli olmak üzere güncellediği belirtilen açıklamada, faiz oranı değişikliğinin geçmişe yönelik olarak uygulanmadığı kaydedildi.

Açıklamada, "Ayrıca, esnaf kredileri faiz oranının yüzde 50'si, gelir kaybı uygulaması kapsamında Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından karşılanarak esnafımıza önemli bir destek de sağlanmaktadır." ifadelerine yer verilerek şöyle denildi:

"Esnafa yansıtılan yeni faiz oranları yüzde 17-29 bandında değişmekle birlikte artışın önemli bölümü, yüzde 17'lik en düşük yeni faiz oranı bandında devam etmektedir. Faiz oranı düzenlemesinde, deprem bölgesinde bulunan 5 il ve 2 ilçemizde kullandırımı yapılan esnaf kredileri kapsam dışı bırakılmıştır. Bankamız, kuruluşundan itibaren her zaman esnafımızın yanında olmuştur. 2002 yılından günümüze kadar 4,2 milyon esnafımıza 498 milyar lira esnaf kredisi, Ocak 2023-Mayıs 2024 döneminde de 545 bin esnafımıza 213 milyar lira esnaf kredisi kullandırılmıştır. İlerleyen dönemlerde kaynak maliyet azalışlarına bağlı olarak esnaf kredileri faiz oranlarında iyileştirmeler yapılacaktır. Bankamız her zaman olduğu gibi esnafımıza desteklerini kesintisiz şekilde sürdürecektir."

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.