Gözler Mehmet Şimşek'te: Tasarruf Paketi Bugün Açıklanacak

Gözler Mehmet Şimşek'te: Tasarruf Paketi Bugün Açıklanacak
Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ve Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, bugün Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde düzenlenecek toplantının ardından kamuda tasarruf ve verimlilik paketini açıklayacaklar.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ve Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, bugün Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde kamu harcamalarını kısma ve verimliliği artırma amaçlı yeni bir tasarruf paketini açıklayacak.

Kamu harcamalarında hedeflenen 100 milyar liralık düşüşle, Türkiye'nin mali disiplin ve ekonomik istikrarını güçlendirme çabaları hız kazanacak.

Tasarruf Tedbirleri Nasıl Uygulanacak?

Açıklanacak olan tasarruf paketiyle, kamu kurumları üzerindeki mali baskı azaltılacak. Buna göre zorunlu olmadıkça yeni bina ve araç kiralanmayacak, kamu harcamalarında kısıtlamaya gidilecek. Kamu kurumları, harcamalarını kalem kalem gözden geçirecek ve gerekli tasarrufları yapacak. Ayrıca yurt dışı seyahatleri gibi lüks harcamalar büyük ölçüde kısıtlanacak.

Enerji Tasarrufu ve Dijitalleşme Önlemleri Öne Çıkacak

Önerilen tasarruf önlemleri arasında kamu binalarında enerji tasarrufu yapılması ve kırtasiye malzemelerinin kullanımının azaltılması gibi adımlar bulunuyor. Dijital yazışmaların artırılması ve tamamlanma oranı yüksek olan yatırımlara öncelik verilmesi sağlanacak. Ayrıca yüzde 65'i tamamlanmış olan yatırımların bitirilmesi amaçlanıyor.

Yurt Dışı Geziler ve Kamu Etkinliklerinde Kısıtlamalar

Kamuda düzenlenen etkinlik ve toplantıların sayısı azaltılacak ve mümkünse kurumların kendi tesislerinde gerçekleştirilmesi teşvik edilecek. Yurt dışı gezileri ise sadece zorunlu durumlarda ve sınırlı personelle yapılacak.

Ulaştırma Bakanlığından İlk Tasarruf Adımı

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu'nun Malatya ziyaretinde tasarruf tedbirleri doğrultusunda konvoyunda sadece 3 araç yer aldı.

Bakan Uraloğlu, Malatya'da devam eden Kuzey Çevreyolu projesini inceledi ve projenin tamamlanmasıyla şehir içi geçiş süresinin önemli ölçüde kısalacağını belirtti.

Tasarruf kurallarına uymayan kamu yöneticilerine yönelik yaptırımların uygulanması da gündemde.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.