Bankaların Faiz Oranları Güncellendi! Mevduat Faizinde Son Durum

Bankaların Faiz Oranları Güncellendi! Mevduat Faizinde Son Durum
Bankada parası olanları ilgilendiren bir gelişme yaşandı ve mevduat faizlerinde güncelleme gidildi.

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın (TCMB) mevduat hesaplarında stopaj oranlarını artırmasıyla düşüş yaşayan faizler için PPK toplantısının ardından zorunlu karşılık adımı atılarak düşüşe müdahale edilmişti.

Bu hamlenin ardından mevduat faizi oranları da değişti. Yüzde 40’lı seviyelere inen standart TL mevduat faizleri düşük tasarrufta yüzde 50’ye, yüksek tasarrufta yüzde 54’e çıktı.

Merkez Bankası TL ve KKM mevduatlarında zorunlu karşılık oranlarını artırdı, KKM’de çözülmeyi hızlandıracak adım geldi ve döviz kredilerine de aylık yüzde 2 büyüme sınırı getirmişti.

Özel yabancı mevduat bankasının PPK öncesi 50 bin liraya kadar yüzde 41 olan 32 gün vadeli mevduat faizi 24 Mayıs itibariyle 8 puan birden arttı ve yüzde 49’a yükseldi. 46 gün vadeli mevduatta ise yine 50 bin liraya kadar olan mevduat faizi yüzde 41 iken yüzde 49’a çıktı.

En çok tercih edilen 3 aya kadar vadeli TL mevduat faizi ise 50 bin lira altı için yüzde 50’ye yükseldi PPK öncesine göre 7 puan artış yaşandı.

Yüksek tasarruf miktarları için de 32 gün ve 46 gün vadede yüzde 45 olan TL mevduat faizi yüzde 53’e çıkarak 8 puan arttı. 3 aya kadar vadeli mevduatta ise yüksek tasarruf miktarlarına verilen faiz oranı yüzde 46’dan yüzde 54’e çıktı.

TLREF faiz oranı da 22 Mayıs 2024 itibariyle yüzde 47,16 seviyesine gerilemişti. PPK günü yüzde 51,02 olan TLREF faiz oranı 24 Mayıs Cuma günü itibariyle yüzde 52,99 ile üst sınıra ulaştı.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.