Bakanlık Çin Otomobillerine Getirilen Ek Vergiye İlişkin Açıklama Yaptı

Bakanlık Çin Otomobillerine Getirilen Ek Vergiye İlişkin Açıklama Yaptı
Ticaret Bakanlığı tarafından Çin arabalarına getirilen ek vergiye ilişkin açıklamada bulunuldu.

Çin menşeli elektrikli otomobillere getirilen ek vergiden sonra bu defa da içten yanmalı motorlu Çin menşeli araçlara ek vergi getirildi.

Çin menşeli elektrikli otomobillere getirilen ek verginin ardından bu kez içten yanmalı motorlu Çin menşeli araçlara ek vergi getirildi. Konuyla ilgili olarak Ticaret Bakanlığı'ndan açıklama yapıldı.

Bakanlık tarafından yapılan açıklamada verginin yerli üretim araçların pazar payının artırılması ve cari açığın düşürülmesi amacıyla getirildiğinin altı çizildi.

Bakanlığın Açıklaması Şu Şekilde:

"İthalat Rejimi Kararı ve eklerinde taraf olduğumuz uluslararası anlaşmalar, tüketici güvenliği, kamu sağlığının korunması, yerli üretimin Pazar payının korunması, yurtiçine yatırımların özendirilmesi ve cari açığın düşürülmesi amaçları doğrultusunda gerekli düzenlemeler ilgili kurumlar ile istişare içerisinde yapılmaktadır.

Bu kapsamda, Avrupa Birliği üyesi ve Serbest Ticaret Anlaşması imzaladığımız ülkeler haricindeki ülkelerden gerçekleştirilen bazı eşyaların ithalatında gümrük vergisi ile beraber ilave gümrük vergisi (İGV) uygulanmakta olup, tatbik edilen ilave gümrük vergileri ekonomik ve ticari hayattaki gelişmeler ve sektörel ihtiyaçlar dikkate alınarak güncellenmektedir.

Bu meyanda, yerli üretimin iç pazardaki düşen payının yükseltilmesi ve korunmasını teminen, dış ticaret dengesine ilişkin gelişmeler ile cari açık hedeflerimiz dikkate alınarak, aynı zamanda yurtiçinde yatırım ve üretimi teşvik etmek amacıyla, bugünkü Resmi Gazete’de yayımlanan 7 Haziran 2024 tarihli ve 8639 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı ile, 8703 Gümrük Tarife Pozisyonu altında sınıflandırılan konvansiyonel (içten yanmalı) ve hibrit binek otomobillerinin Çin Halk Cumhuriyeti menşeli olanlarının ithalatında “İthalat değerinin %40’ı veya 7.000 ABD Dolar/adetin yüksek olanı uygulanır” şeklinde ilave gümrük vergisi uygulanması kararlaştırılmıştır.

Ticaret Bakanlığımız, yerli üretim, istihdam, dış ticaret ve cari işlemler dengesi hedeflerine ulaşılması amaçları doğrultusunda, ithalat politikalarını etkin bir şekilde düzenlemeye ve uygulamaya devam edecektir."

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.